Prolínání světů

Vítejte na stránkách blogu vytvořeného k podpoře unikátního projektu realizovaného ve spoluprácí skautského oddílu Lumturo a krajanské komunity v brazilském městě Batayporã. Našim cílem je umožnit výměnný pobyt studentů a studentek češtiny ve věku 12-16 z Batayporã na skautském táboře v České republice.

sobota 10. října 2009

Prolínání světů - unikátní šance pro mladé studenty češtiny v brazilském městě Batayporã

Vítáme vás na stránkách projektu Prolínání světů, který si klade za cíl podpořit skupinku mladých lidí mezi 12-17 lety z méně rozvinuté oblasti Brazílie do České republiky. Jejich pojítkem s naší zemí je hlavně jejich dlouhodobý zájem o českou kulturu a studium českého jazyka, kterému se většina z nich věnuje již pátým rokem.

Proč vlastně projekt vznikl? A proč studují mladí češtinu v tak vzdáleném koutu planty?
Myšlenka na vznik projektu vznikla asi před dvěma lety. Tehdy učitelka češtiny, vyslaná českou vládou do města Bataypora v brazilském státě Mato Grosso do Sul, přemýšlela jak přiblížit svým mladším žákům řeč, kterou je poslední tři roky učila. Domluvila se proto se skautským oddílem Lumturo a společně s krajanským spolkem v Bataypora začala celý projekt připravovat.

Bylo vybráno 6 studentů českého jazyka ve věku 12 – 17 let, z nichž dvě dívky jsou potomky emigrantů z České republiky, a jedna dospělá studentka (28 let), která skupinu doprovází.
Studenti češtiny se zúčastní nejprve třítýdenního letního skautského tábora a po jeho skončení je pro ně připraven pobyt v několika českých a moravských městech v celkové délce jednoho týdne.

Pro studenty i celou oblast je tento projekt velmi důležité. V jinak nepříliš rozvinuté oblasti je pro většinu studentů čeština jednou z mála možností pro volnočasovou aktivitu. Nejbližší kino i divadlo je od Bataypory vzdáleno i několik hodin jízdy. Pracovní i studijní příležitosti jsou velmi omezené a možnost pro studium češtiny je pro mnoho lidí v oblasti výtanou možností se něco nového naučit. Dnes díky tomu studuje češtinu v oblasti více než 30 lidí a to přesto, že většina ze studentů neočekává, že se někdy do České republiky podívá. Cílem projektu je především rozšíření jazykové kompetence stávajících studentů češtiny v Bataypora. V situaci, kdy v Bataypora jen velmi málo dětí dokončí základní školu, může se stát účast na projektu velkou motivací k dalšímu studiu českého jazyka a studiu obecně. Pomůže batayporským dětem rozšířit horizont a nastínit životní možnosti a perspektivy. Projekt dále přispěje ke vzájemnému sbližování mladých lidí z Brazílie a České republiky, poznávání odlišných postojů, mentalit a životních stylů a odbourávání předsudků a stereotypů. Brazilští účastníci projektu budou mít příležitost poznat zemi svých předků a zakladatelů města, ve kterém žijí. Kromě přátelství, které budou moci navázat, tak poznají Prahu, hlavní město České republiky, Brno, odkud pocházejí někteří z jejich příbuzných a přátel, a nakonec Zlín, město původu zakladatele Bataypora.
Pro české účastníky v první fázi projektu je to možnost poznat vrstevníky z tak vzdálené země, jako je Brazílie, zprostředkovat jim životní styl, zvyky i kulturu své země, informovat je o činnosti skautské organizace a zároveň tak podpořit malou komunitu českých potomků v Bataypora. Cílem druhé fáze projektu je prohloubit či obnovit již existující vztahy mezi Bataypora a Českou republikou.

Předpokládaný harmonogram projektu:

30. 6. 2010 přílet brazilských účastníků do Prahy
1. 7. 2010 odjezd všech účastníků na skautský tábor
18. 7. 2010 návrat všech účastníků do Prahy
19. – 20. 7. 2010 společná prohlídka pamětihodností Prahy, návštěva ČRo, vysílání pro krajany
21. – 23. 7. 2010 návštěva Brna, druhého největšího města ČR
24. – 25.7. 2010 pobyt ve Zlíně – městě, z něhož pochází zakladatel města Batyapora; předpokládá se rovněž setkání se zástupci samosprávy, návrat do Prahy
26. 7. 2010 pobyt v Praze, odlet do Sao Paula v Brazílii

Pokud vás projekt zaujal a chcete vědět víc neváhejte nás kontaktovat pro další informace.

Žádné komentáře:

Okomentovat